Trening siłowy jako podstawa wszelakiej aktywności fizycznej
Autor: Piotr Pardus - Trener Personalny Kraków, publikacja: 2019-03-28
Trening siłowy jest podstawowym elementem w treningu dla praktycznie każdego sportu, zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Baza siłowa jest wymagana zarówno dla sportów takich jak sztuki walki, pchnięcie kulą, jak i bieganie, piłka nożna, wspinaczka, a nawet takie nieoczywiste jak balet, golf czy tenis. W obecnych czasach najlepsi sportowcy wszystkich dyscyplin wykonują trening siłowy i to regularnie.
Zalety wykonywania treningu siłowego dla sportowców są przeogromne. Poczynając od oczywistych, jak większa siła i generowana moc, po lepszą dynamikę, skoczność, po poprawę stabilizacji i kontroli motorycznej kończąc.
Cztery główne zalety wykonywania treningów siłowych są następujące:
- siła mięśni (stajemy się silniejsi)
- hipertrofia mięśniowa (budujemy masę mięśniową)
- moc mięśni (stajemy się szybsi i bardziej eksplozywni, gdy jesteśmy silniejsi)
- lokalna wytrzymałość mięśniowa (wytrzymałość wzrasta, gdy jesteśmy silniejsi).
Specjalizacja i specyficzność sportu
Oczywiście w zależności od dyscypliny, którą wykonujemy, trening siłowy musi być odpowiednio dobrany i dostosowany pod nasze cele. Trening siłowy jest podstawą w każdym sporcie, jednak nie oznacza to, że każdy sportowiec powinien ćwiczyć w ten sam sposób.
Specjalizacja pod daną dyscyplinę jest fundamentem dla sportowca, do jego rozwoju i poprawy wyników sportowych. Na szczęście dawno już minęły lata, gdzie trenerzy obawiali się dodawać trening siłowy swoim podopiecznym w obawie przed pogorszeniem techniki w dyscyplinie, którą uprawiali, spadkiem dynamiki czy zbytnim rozwojem masy mięśniowej (chociaż w Polsce taka mentalność niestety cały czas jest spotykana).
Trening siłowy powinien uwzględniać aspekty dyscypliny sportowca. Ile trwa wysiłek fizyczny, czy wymagana jest eksplozywność, czy siła statyczna, które partie najmocniej są obciążone, czy zawodnik się przemieszcza, czy wstępują zmiany kierunków, jakie wykorzystuje się źródła energetyczne w danym sporcie (ATP-CP, glikoliza czy przemiany tłuszczu). Trener przygotowania motorycznego zawsze dokładnie przygląda się dyscyplinie sportu, jak wygląda sama aktywność i na podstawie tego buduje odpowiedni trening.
Trening siłowy nie tylko dla sportowców
Trening siłowy nie jest podstawą aktywności fizycznej tylko sportowców, lecz również nas wszystkich. Nasze ciało ewolucyjnie jest przystosowane do wysiłku fizycznego i w tym dźwiganiu różnych rzeczy. Cywilizacja się rozwinęła, już nie musimy biegać za mamutami, dźwigać kamieni, uciekać przed tygrysami czy wspinać się po drzewach za owocami. Dlatego też tak ważne jest, by jednak regularnie trenować podstawowe wzorce ruchowe i w to świetnie wpisuje się właśnie trening siłowy. Trening z ciężarami jest polecany niezależnie od wieku, płci czy wagi. Zarówno dzieci powinny wykonywać trening siłowy (mitem jest, że hamuje wzrost), jak i osoby starsze (ciężary wzmacniają kości i ścięgna, poprawiają stabilizację i budują masę mięśniową, która zanika z biegiem lat).
Opracował:
Piotr Pardus
Trener personalny, Mistrz Świata, Specjalista ds. odżywiania